Pålysningar: Bön, cafékväll på tema Indien och Gudstjänst med församlingsmöte

Den här veckan blir det många aktiviteter i Bergslagskyrkan.

På onsdag klockan 10:00 är det bön. Kom och be tillsammans i Bergslagskyrkan.

Tuula Nordgren berättar för oss om sitt engagemang för barn i Indien.

Samma dag, klockan 18:00 på kvällen är det cafékväll med tema Indien. Det är en av församlingens medlemmar, Tuula Nordgren, tidigare lärare, som kommer att berätta om sitt arbete med barn som hon och hennes familj varit engagerade i sedan 45 år tillbaka. Platsen är Chochin och ligger i södra Indien. Stig Almlöv kommer att stå för sång och musik. Det blir fika, gemenskap och plats för samtal och frågor.

Nästa söndag är det åter Gudstjänst och vi samlas tillsammans. Vi får höra Anna predika för oss och Josefin kommer stå för de musikaliska inslagen.

Efter mötet är det extra insatt församlingsmöte för de som är medlemmar.