Vi ber för ditt böneämne

När vi i Bergslagskyrkan firar gudstjänst ber vi för de böneämnen som vi får in från människor över hela landet.

Det kan vara bön för sjuka som behöver bli friska, arbetslösa som vill ha en anställning, äktenskap och familjer som är i kris, till synes omöjliga ekonomiska situationer som behöver lösas eller, det mest grundläggande av allt, människor som behöver frälsning.

När vi ber går vi på Guds ord som säger:

”Gör er inga bekymmer, utan när ni åkallar och ber, tacka då Gud och låt honom få veta alla era önskningar. Då ska Guds frid, som är mera värd än allt vi tänker, ge era hjärtan och era tankar skydd i Kristus Jesus.” Filipperbrevet kapitel 4 vers 6-7.

Om du vill att vi ska be för dig på nästa gudstjänst är du välkommen att skicka in ditt böneämne genom att fylla i böneformuläret.

Här kan du skriva ner ditt bön eller tacksägelseämne som du vill att församlingen skall be eller tacka för.

Hör gärna av dig igen när du fått ditt bönesvar!

Skicka in ditt böneämne via formuläret